Fero + Slavka = 3

Fero Lipták

1962, Poprad

Vyštudoval VŠMU, odbor Divadelná scénografia. Od roku 1986 pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a v Poľsku. Je zakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro. Za posledných 30 rokov vytvoril viac ako 100 inscenácií. Mnohé z nich boli ocenené na domácich aj zahraničných festivaloch. Od roku 1991 sa venuje tiež filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracoval na všetkých celovečerných a takmer všetkých televíznych filmoch Martina Šulíka. Ďalej spolupracoval s režisérmi M. Šindelkom, V. Vorlíčkom, A. Holland, V. Balcom, R. Vávrom, D. Jablonským a A. Klimtom. Je držiteľom dvoch Českých levov (Záhrada 1995, Lajka 2018) a dvoch nominácií na Českého leva (Čert ví proč 2003, Muž so zajačími ušami 2020) Asociáciou slovenských filmových klubov bol ocenený za prínos slovenskej kinematografií. Popri práci pre divadlo a film sa venuje aj voľnej maľbe. Doteraz mal cez 40 samostatných a mnoho kolektívnych výstav na Slovensku i v zahraničí. Je zakladateľom občianskeho združenia Stodola Lišov.


 

Slavka Liptáková

1977, Bratislava

Vyštudovala VŠMU, odbor Filmová scenáristika a dramaturgia, kde ukončila aj doktorandské štúdium. Popri riadnom štúdiu navštevovala neformálne vzdelávanie v Society for Higher Learning, kde sa zaoberala interpretáciou literárnych diel. Je autorkou scenárov k trom celovečerným hraným filmom Zostane to medzi nami (2003), Malé oslavy (2008) a Ženy môjho muža (2009). Za ostatný z nich získala cenu Tibora Vichtu. Spolupracovala na niekoľkých TV seriáloch. Časopisecky publikovala v periodikách OS – fórum občianskej spoločnosti, Romboid, KINO-IKON, Iluminace, Vlna a Fraktál. Vydala dve knihy pre deti (Chlapec bez mena; Dierožrút), jednu knihu pre mládež (Nová oktáva) a román Krajina matiek, ktorý bol zaradený do desiatky Anasoft litery 2023. Autorsky pripravila viacero rozhlasových hier, vzdelávacích a diskusných rozhlasových cyklov. V súčasnosti sa venuje umeleckému vzdelávaniu a autorskej tvorbe. Je zakladateľkou občianskeho združenia Stodola Lišov.

Spoločná tvorba

Hoci sme manželia už vyše 20 rokov, každý z nás je iný. Fero má pozornosť obrátenú k obrazu, Slavka k slovu. Celkom bežne sa stáva, že to, čo je pre jedného neviditeľné, pre druhého je očividné. Možno práve preto nás svet toho druhého stále zaujíma, možno práve preto sa z ich spojenia môže narodiť nová kvalita. 

Spoločne sme vytvorili nielen Stodolu Lišov, ale aj knihy Chlapec bez mena a Dierožrút.